Utställare

 

UTSTÄLLARE 2019





Studio Erik Olof Wiklund

Långgatan 62

822 30 Alfta
• Erik Olof Wiklund, blandteknik


Viksjöfors Danspaviljong

Idrottsvägen 9

828 95 Viksjöfors
• Ann-Marie Forsmark, måleri, olja, akvarell.            

• Inger Wångstedt, textila arbeten.
• Maria Larsson, måleri - skulptur.


Kolhusudden i Bruksdammen

Svabensverk 660

790 26 Enviken                                      

• Marga Boustedt, installationer i samverkan med naturen

• Marianne Ling, installationer i samverkan med naturen


Plåtskjulet

Älvkarhed 476

828 95 Viksjöfors
• Kent Backeby, fotografi                                              

• Methawee Senanikhom, måleri


Drakenberg Textil

Söderrundan 22

828 30 Edsbyn

• Margareta Drakenberg, handvävda textilier


Hälsingegard Mårtes

Hembygdsgatan 9

828 32 Edsbyn                             

• Hannie’s Hantverk, textil.
• Carina Norling, akvarell, akryl & foto                        

• Maria Brunkes, foto, vaxmålning & dikter
• Elli Viljanen, akvarell, olja & torrnålstryck


Edsbyns Museum - Vox Cultura

Långgatan 31 

828 33 Edsbyn                                     

• Josefin Wedel - årets gästutställare, träsnitt & collage


Ateljé Norr

Norra Skolan

Norra Torget Edsbyn               

• Maria Bergstrand, Blandteknik                                  

• Gun Weinberger, Luffarslöjd                                      

• Kerstin Englund, Måleri                                              

• Carina von Knorring, akvarell & akryl                      

• Karin Lindh, Måleri


Grånäs Galleriet

Grånäs 133

828 91 Edsbyn
• Bertil Lindh, måleri, blyerts & grafik.


Lim-Johans stuga

Kyan 304

828 91 Edsbyn
• Lim-Johan
En av Sveriges största naivisters bostad och ateljé.


Galleri Pallas

Rotebergsvägen 60 

828 34 Edsbyn
• Susan K Persson, blandteknik
• Cia Wikman, textil.
• Helsingebilder - Stefan Persson, fotografi.            

• Beat Dummel, sameslöjd.
• Vila i Form, ett samarbete mellan 7 kvinnliga skapare


Vävt av eLIN

Långhed 614 

822 92 Alfta
• Elin Westlund, handvävda textilier.


Silfors 516

Silfors 516

822 92 Alfta

Sune Mortimer, måleri.


Bloms keramik

Norra Långhed 1052 

822 92 Alfta
• Katia Eder, stengods








Länk till Google maps där alla utställare är utmärkta finns här:

Utställare Konstrundan Ovanåker 2019